Turėjusi būti prasidainavimo popietė virto puikiu kūrybiniu susitikimu, kur žiniomis ir dainomis dalinosi du puikūs kolektyvai. Tautinių kultūrų centro salėje šeštadienį dainas iš širdies traukė Klaipėdos ukrainiečių kultūros centro „Rodyna“ ansamblis „Rushničiok“ (vadovas Oleh Podolskyi) ir Priekulės kultūros centro etnografinis ansamblis „Vėlingis“ (vadovė doc. Rūta Vildžiūnienė).

„Idėja suvesti šiuos kolektyvus kilo, mąstant kokios dar edukacijos būtų įdomios ir suartintų šias dvi kultūras – ukrainietišką ir lietuvišką, taip ir gimė „Kultūriniai mainai“, – pasakojo Tautinių kultūrų centro direktorė Jelena Butkevičienė.

Abiejų kolektyvų nariai priėmė tai su dideliu entuziazmu. Idėja pasidžiaugė ir „Kultūrinių mainų“ dalyvius sveikino Klaipėdos ukrainiečių kultūros ir švietimo centro „Rodyna“ pirmininkė Lidia Trigub.

Šeštadienį buvo pirmasis šių kolektyvų susitikimas, kurio metu pristatyti savo repertuarai – „Ruchničiok“ džiugino jau kalėdinėmis nuotaikomis, tuo tarpu „Vėlingis“ pamalonino apeiginėmis adventinio laikotarpio dainomis.

Dainos suskamba visiškai kitaip, kai supranti ir žinai jų simbolius, kuriuos publikai pasistengė išaiškinti „Vėlingio“ vadovė, muzikologė doc. Rūta Vildžiūnienė. Sužinojome kaip linkėta sveikatos, kur pasaulio sutvėrimas užkoduotas ir kodėl Lietuvoje tik dzūkai išlaikė adventines dainas.

Paklausus, ar lietuvių ir ukrainiečių dainos turi panašumų, muzikologė pasakojo, kad senieji kalendoriniai dainų žanrai, pačios seniausios mūsų tautų dainos, yra panašios ir Lietuvoje, ir Ukrainoje, ir Baltarusijoje.

Apsikeista ne tik melodijomis, pasidalinta, supažindinta su ukrainiečių ir lietuvių Šv.Kalėdų papročiais ir tradicijomis. Ne tik dainuota, šmaikštauta, bet ir žaista. Skirtingos kalbos nesutrukdė abiems kolektyvams dainuoti kartu – pritarti ar atkartoti vadinamuosius garsažodžius.

„Dainavimas tai yra procesas ir tas procesas yra svarbesnis už rezultatą. Svarbu būti  ir dainuoti  drauge“, – kūrybine popiete džiaugėsi „Vėlingio“ dainininkė Virgina Asnauskienė.

Vis tik kolektyvų susitikimas išsirutulios į rezultatą – ansamblio „Ruchničiok“ nariai mokosi padainuoti lietuvišką dainą „Kam tavo, vilkeli, akelės šviesios“, o lietuvių ansamblis uždainuos ukrainietišką dainą „Nova radistj stala“. Šeštadienį ir vyko šių dainų demonstravimas bei mokymasis.

„Dainuoti lietuvių kalba iš pradžių buvo sunkoka, bet kai šiandien išsiaiškinome, koks tos dainos siužetas, kokia prasmė – kolektyvui pasidarė ramiau. Mokysimės, stengsimės ir tikimės, kad per koncertą sudainuosime kaip tikri lietuviai“, – sakė „Rushničiok“ vadovas Oleh Podolskyi, beje, kolektyvui pradėjęs vadovauti vos prieš 1,5 mėn., atvykęs iš Černigovo (Ukraina). Olech Podolskyi – nusipelnęs Ukrainos artistas, tarptautinių konkursų laureatas, bajanistas.
Taigi, „Vėlingis“ pasisvečiavo Klaipėdoje, o jau ateinantį šeštadienį ukrainiečiai svečiuosis pamaryje – gruodžio 10 d. 15.00 val. „Rushničiok“ vėl susitiks su „Vėlingiu“ bei kitais folkloro kolektyvais ir koncertuos Drevernos kultūros namuose (adresas Žemaičių g. 2). „Kultūros mainai“ tęsiasi.