Spalio 9 d. Tautinių kultūrų centro (TKC) salėje skambėjo armėniška šnekta, armėniška muzika. Armėnus ir ne tik, į šį susitikimą subūrė armėniška dailė – vyko armėnų dailininko Michail Sagojan paveikslų parodos atidarymas.
Pats dailininkas jau 30 metų gyvena ir kuria Lietuvoje. M.Sagojan prisipažįsta, kad yra pasaulinę šlovę pelniusio armėnų kilmės tapytojo Ivano Aivazovskio tolimas giminaitis. Dailininkas pasakojo, kad noras piešti, noras tapyti pasireiškė jau vaikystėje. Jį taip pat viliojo marinistinė tema, kaip ir marinistiniais vaizdais išgarsėjusį I. Aivazovskį. M. Sagojan sako, kad ilgai net nežinojo apie giminystės ryšį, nors namuose būta nemažai I.Aivazovskio paveikslų. Jam buvo įdomi I.Aivazovskio tapymo maniera ir jis, norėdamas kuo geriau įsigilinti, pagauti didžiojo dailininko spalvų gamą, ėmėsi kopijuoti I.Aivazovskio paveikslus. Ilgainiui tai buvo ir būdas užsidirbti.
„Aš juk nepasirašinėjau, kad Aivazovskis,“ – juokėsi dailininkas, patikinęs, kad dėjo savo parašą.
Parodoje pristatomos ir I.Aivazovskio paveikslų kopijos ir kita ankstyvoji M.Sagojan kūryba. Beje, paveikslų kolekcininke tapo dailininko dukra Inessa Mitskevich, kuri sutiko paveikslus paskolinti parodai ir atvykusi sveikino savo tėtį. Gražių žodžių dailininkui negailėjo ir Klaipėdos armėnų bendruomenės „Van“ pirmininkas Albert Albertjan, pavadinęs dailininką žmogumi, kuris mažai kalba, bet daro daug. Armėnų bendruomenės organizuotas renginys apjungė Klaipėdoje gyvenančius armėnų kilmės menininkus bei supažindino publiką su Armėnijos Unesco pasaulio paveldu: skambėjo armėnų kompozitorių B.Kanačian, A.Doluhanian, E.Bagdasarian, A.Chačatrian, Komitas kūriniai. Juos atliko Klaipėdos muzikinio teatro koncertmeisterės Narinė Stepanian ir Regina Sarkisova, savo improvizacijomis džiugino baleto šokėjas Arshak Gyozalyan.
TKC vardu atlikėjus sveikino ir bendruomenės pirmininkui už puikią popietę dėkojo kultūros projektų vadovė Tatjana Kononova, palinkėjusi tęsti šią tradiciją.
Puikiu renginiu bei galimybe susitikti džiaugėsi ir armėnų bendruomenės nariai, o daugiausiai ovacijų sulaukė M.Sagojan pravesta dailės pamoka.
Dailininkas apgailestavo, kad tai nebus panašu į tapybos pradžiamokslį, nes tam neužteks laiko, tačiau tikino norėjęs nors šiek tiek parodyti kaip prasideda didelio paveiklo tapymas, nuo ko pradeda menininkas: kaip juda jo ranka, kaip ant drobės perteikiama mintis.
„Abėcėlė yra labai svarbu,aš mokausi visą gyvenimą,“- akcentavo dailininkas šiuo metu užsiimantis monumentalistinių paveikslų tapymu, kurių matmenys siekia ir po kelis ar net po 10 metrų.
Pamatyti M.Sagojan paveikslus galite TKC salėje. Paroda veiks visą spalį ir lapkritį