Sumaišykime lietuviškas Velykas su naujaisiais metais, pridėkime šiek tiek Joninių , užpilkime azerbaidžanietišku temperamentu ir gauname… – Novruz Bayram!

Novruz Bayram yra viena iš seniausių tradicinių azerbaidžanietiškų švenčių. Ji švenčiama per pavasario lygiadienį. Novruz – tai ir nauja diena, nauji metai, pavasaris ir gyvybė, žemės darbų pradžia. Novruz – azerbaidžaniečių šeimyninė šventė, tačiau pajusti jos atmosferą, skonį ir dvasią buvo galima ir praėjusį savaitgalį – kuomet į Tautinių kultūrų centrą sugužėjo Klaipėdos regiono draugijos „Azeris“ nariai, į Klaipėdą atvykę azerbaidžaniečiai bei kiti šventės svečiai. Susirinkusius sveikino draugijos pirmininkas Aliaga Mamedovas. Su Novruz švente azerbaidžaniečius sveikino ir kitų Klaipėdos tautinių bendruomenių pirmininkai bei jų atstovai.

Viskas čia vyko pagal azerbaidžanietiškas tradicijas – šventės kviesliai įnešdami kviečių želmenų krepšelį skelbė jos pradžią ir apipylė linkėjimais. Žiūrovų salėje nebuvo, visi stojo į magišką ratą ir, siųsdami želmenis ratu, sveikino šalia stovintį savo gimtąja kalba – tradiciniai Norvuzo palinkėjimai skambėjo ne tik azerbaidžanietiškai, bet ir lietuviškai, rusiškai, totoriškai, baltarusiškai, net latviškai, ukrainietiškai ir vokiškai. „Juk nesvarbu kuria kalba sakoma, svarbu, kad linkima iš širdies“, — ragino šventės vedėjos Ranna Mammadova ir Sabina Varnelienė, kurios ne tik pasakojo apie šventę, bet ir vedė smagius žaidimus, mokė azerbaidžaniečių kalbos bei visus būrė bendram azerbaidžanietiškam šokiui – Jally.

Tą vakarą netrūko nei šokių, nei šokėjų – azerbaidanietiškus šokius šoko Sofija Mammadzade, Alina Ivančenko, Nureddinas Guliyevas ir visi kiti norintys. Netrūko ir azerbaidžanietiškų instrumentų – jais grojo Elcinas Akperovas ir Rafailas  Rasulovas, kuris dar padovanojo ir puikų muzikinį duetą su Romualda Rasulova, muzikavo broliai Mahammadas  ir Mahmudas Mammadovai.

Svarbiausias šventės akcentas — kviečių želmenys, kurie specialiai sėjami ir auginami šventei, o vaikų sukurtos kompozicijos rungiasi dėl geriausio želmenų dizainerio vardo. Juo šįkart tapo azerbaidžaniečių sekmadieninės mokyklos auklėtinis Ahmedas Guseinovas.

Netrūko ir vaišių – saldumynų Novruzo šventei ruošiama gausiai ir jais vaišinami net praeiviai gatvėje. Saldu buvo ir šioje šventėje – burnoje tirpstantys pachlava, shakerbura, kogal ir kiti desertai. Alkanų tą vakarą nebuvo – pagyrų sulaukė azerbaidžanietiški patiekalai – dolma ir plovas. Tad linkėjimai skrieja vaišių tiekėjams, kepėjams ir virėjams, tuo pasirūpinusioms Ranai Mammadovai, Sevinc Huseynovai, Dilber Iskenderovai ir Elnurai  Abbasovai.

Salėje linksmintasi kol sutemo, o tada visi buvo kviečiami peršokti per Navruzo laužą ir taip sudeginti bėdas ir negandas. Tad šokiai tęsėsi ir aplink laužą į bendrą ratą visus kvietė ir margintais kiaušiniais apdalino tradiciniai šios šventės personažai – Kiosa ir Kecel.

Tad dar kartą — Novruz Mubarak visiems, švenčiantiems šią šventę!

Fotografijos — Leonido Sobolevo, KTKC