Minint Lietuvos žydų gelbėtojų dieną — Klaipėdos žydų bendruomenės teatras „Šatil“ kvietė į spektaklį „Man baisus pasaulis, kuriame nėra tavęs“ (rež. Nerijus Gedminas). Spektaklis buvo skirtas visiems,  ne žydų kilmės asmenims, kurie be jokio materialinio išskaičiavimo gelbėjo žydus nuo genocido.

Kovo 15-oji, jau antrus metus mūsų šalyje minima, kaip Lietuvos žydų gelbėtojų diena.

Istorikai spėja, kad nacių okupacijos metais Lietuvoje buvo gelbėjami ir slepiami apie 2500-4000 žydų, tame dalyvaujant maždaug dešimt kartų daugiau žmonių (apie 25 000).

Asmenis, kurie gelbėjo žydus, Lietuvos valstybė apdovanoja Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. 1953 m. Izraelio Knesetas priėmė įstatymą, kuriuo įsteigtas Jad Vašem muziejus. Viena iš muziejaus funkcijų – išsiaiškinti asmenis, kurie dėl nesavanaudiškų paskatų gebėjo žydus Holokausto metu, ir suteikti jiems Pasaulio tautų teisuolio vardą.

Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu beveik 1600 Lietuvos piliečių, gelbėjusių žydus nacių okupuotoje Lietuvoje, yra apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

Deja, Amžinybėn iškeliauja ir išgelbėtieji, ir gelbėtojai, bet jų darbai neužmiršti. Po spektaklio, vykusio Klaipėdos Žvejų rūmuose, įvyko ir jautrus susitikimas —  išgelbėtų palikuonė Diana Kolman dėkojo ir įteikė gėles gelbėtojų palikuonei p. Olimpijai.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta apie 195 tūkst. žydų. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų.

Daugiau Klaipėdos žydų bendruomenės puslapyje https://www.facebook.com/klaipedajewish