Lapkričio 18-ją, minint lietuvių kalbos paskelbimo valstybine dieną, Seimo lankytojų centre vyko Seimo nario Audroniaus Ažubalio inicijuota konferencija „Lietuvių kalba imigracijos kontekste“, kurią surengė Valstybinė kalbos inspekcija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija.
„Buvo labai įdomi ir naudinga patirtis. Įdomu buvo sužinoti, kad nepaisant to, kad dirbame skirtinguose miestuose ar skirtingose organizacijose, vadovaujamės tais pačiais, nors ir pačių atrastais metodais mokydami kitataučius lietuvių kalbos“, — įspūdžiais dalinosi konferencijoje ranešimą skaičiusi Klaipėdos miesto Tautinių kultūrų centro (KTKC) direktorė Jelena Butkevičienė, kur pristatė KTKC patirtį, organizuojant ir vedant lietuvių kalbos kursus bei dalinosi su kokiais iššūkiais susiduriama mokant lietuvių kalbos.
Jelena Butkevičienė ir Klaipėdos universiteto Lituanistikos ir užsienio kalbų centro vadovė Kristina Blockytė-Naujokė skaitė pranešimus apie lietuvių kalbos kurus ir kursų pasiūlą Klaipėdoje.
Konferenciją pasveikino Seimo narys Audronis Ažubalis, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka. Apie tai, kaip sekasi organizuoti lietuvių kalbos mokymą į šalį prieglobsčio ar darbo tikslais atvykusiems užsieniečiams, konferencijoje kalbėjo atsakingų institucijų ir kitų kalbos mokymo paslaugas teikiančių įstaigų atstovai, patirtimi dalijosi lietuviškai kalbantys užsieniečiai.
„Buvo naudinga sužinoti, kaip į lietuvių kalbos mokymą žiūri skirtingos institucijos, kokia yra lietuvių kalbos politika valstybiniu, savivaldybių lygių. Įvardinti iššūkiai su kuriais susiduriame ir mes — tai dideli norinčiųjų mokytis srautai, bet per mažos galimybės. Tikimės, kad bus atsižvelgta į situaciją ir bus skiriama daugiau dėmesio ir finansavimo. Valstybinės kalbos mokymas yra labai svarbus žingsnis kitataučių integracijai“, — sakė KTKC direktorė J. Butkevičienė.
KTKC lietuvių kalbos mokymai organizuojami nuo 2012 metų. Jei pirmieji tokių mokymų studentai buvo daugiausiai tautinių bendruomenių, tautinių mažumų atstovai, situacija per visus šiuos metus keitėsi net keletą kartų. Per pandemiją organizuojami mokymai ženkliai išsiplėtė geografiškai, o prasidėjus karui – didžioji dalis mokymų lankytojų buvo ukrainiečiai. Dabar stebima nauja tendencija – daugėja kitų tautų atstovų jaunimo ir darbingo amžiaus žmonių, kurie neseniai atvyko į Lietuvą – įžvalgomis dalinosi J. Butkevičienė.
KTKC lietuvių kalbos mokymus organizuoti patiki ir finansavimą tam skiria Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Tautinių mažumų departamentas prie LR vyriausybės.