Ištikimi Sabantujaus šventės gerbėjai praėjusį šeštadienį rinkosi prie Klaipėdos Vasaros estrados. Čia Klaipėdos totoriai šventė didžiausią savo metų susiėjimą – Sabantujų. Tai labai sena, gilias tradicijas turinti šventė, siejama su agrariniu kultu. Totoriškai „Sabantuy“ reiškia plūgo šventę. Pasibaigus pavasario darbams, ją švenčia visame pasaulyje gyvenantys totoriai. Švenčia ir Klaipėdos totoriai. Visus susirinkusius sveikino šventės organizatoriai — Klaipėdos totorių bendrija „Nur“ ir bendrijos pirmininkas Ilfir Gibadullin.
Nors laikai ir pasikeitė Sabantujaus tikslas išlieka toks pat – suburti bendruomenę, prisiminti senąsias Kazanės totorių tradicijas ir jas perduoti vaikams, aktyviai, turiningai praleisti laiką. Sabantujus subūria ne tik totorius, kuriems tai ypatinga šventė ir su kuria jie vieni džiugiai sveikina. Šventėje dalyvavo ir kitų Klaipėdos tautinių bendruomenių nariai, jų pirmininkai ar atstovai sveikinę totorių bendruomenę. Totorius sveikino ir Tautinių kultūrų centro atstovas Sergej Seržuk. Sabantujų savo apsilankymu pagerbė ir Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, skyręs totoriams šiltus sveikinimo žodžius.
Į šventę atėjusieji plojimų negailėjo koncertavusiems kolektyvams bei solistams — koncertavo totorių bendrijos „Nur“ sekmadieninės mokyklos auklėtiniai ir ansamblis „Leisan“, baltarusių bendrijos „Krynica“ ansamblis „Kupalinka“, kazokų ansamblis „Bogatica“, rusų mišrus instrumentinis ansamblis „Rapsodija“, ukrainiečių kultūros ir švietimo centro „Rodyna“ sekmadieninės mokyklos auklėtiniai ir trio „Čary“, Klaipėdos bendruomenių namų kolektyvas ir kiti atlikėjai bei solistai.
Po koncerto kvietė aktyvioji šventės dalis – įvairios rungtys vaikams ir jaunimui bei senjorams.
Sporto mėgėjai galėjo stebėti čia pat vykstančias totoriškas imtynes, vadinamas kurešu – kai sportininkai įsikimba viens kitam į juosmenį juosiančius diržus ir bando savo priešininką paguldyti ant menčių. Pagal Sabantujaus tradicijas nugalėtojui dovanojamas avinas. Šįkart kurešo nugalėtojų buvo paskelbtas Giedrius Knystautas. Iš pradžių jaunuolis kiek sutriko gavęs tokį prizą, bet greit sumąstė, kad aviną apgyvendins pas savo giminaičius kaime.
Žinoma, kad šventėje laukė ir totoriškos vaišės – kvapniai garavo net dviejuose dideliuose puoduose ruošiama plovas. Neapsieita šventėje ir be totoriško saldumyno čak čak.
Fotografijos L.Sobolev, KTKC